You are here:  / Artykuły / Nowości / Porady / Teksty / Wpisy / 

Jak samemu skalibrować alkomat?

Zakup alkomatu na własny użytek ma sens. Dzięki posiadaniu takiego urządzenia łatwo i szybko możemy sprawdzić czy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu nie jest zbyt duża i czy możemy bezpiecznie wsiąść za kierownicę pojazdu. Aby jednak urządzenie wskazywało prawdziwy wynik, musi być kalibrowane co najmniej raz na kilka miesięcy. Przyjmuje się, że co najmniej raz na rok. Jeśli kalibracji nie będzie się wykonywać, z czasem wskazania urządzenia mogą być bardzo dalekie od prawdy. Jak samemu skalibrować alkomat? Każdy, kto kupił takie urządzenie zastanawia się nad tym. Niestety nie da się kalibracji przeprowadzić w domu. Konieczne jest oddanie urządzenia do firmy kalibrującej alkomaty.

Kalibracja alkomatu to trudne zadanie

Kalibracja alkomatu tylko pozornie jest łatwa. Aby skalibrować alkomat trzeba mieć specjalistyczną wiedzę, co więcej, należy mieć do dyspozycji rzeczy do kalibracji. Konieczne jest między innymi użycie woreczków z powietrzem nasyconym alkoholem. Nie kupi się ich w sklepie. Warto też dodać, że kalibrację – w zależności od typu urządzenia – wykonuje się na różne sposoby

Koszt kalibracji w firmie usługowej

Kalibracja alkomatu w wyspecjalizowanej firmie kosztuje około 60 złotych. Warto wydać te pieniądze i mieć pewność, że nasz alkomat prawidłowo pokazuje poziom alkoholu w powietrzu, które do niego wdmuchujemy.