You are here:  / Wpisy / Jak wygląda egzamin na kartę rowerową

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową

Jak zdać egzamin na kartę rowerową?

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?
Jeśli skończyłeś 10 lat i nie jesteś jeszcze dorosły to musisz ją posiadać jeśli chcesz samodzielnie poruszać się po ulicach na rowerze. Karta uprawnia Cię również do korzystania z hulajnogi elektrycznej.
Jak zdobyć kartę rowerową?
Nie musisz o wiele się martwić. Egzamin przeprowadzany jest w szkole, najczęściej w okolicach maja i czerwca. Jeśli jednak nie uczysz się w szkole, zajęcia będą się dla Ciebie odbywać w WORD-zie.
Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Najpierw czeka na Ciebie część pisemna, obejmująca wiedzę z zakresu znaków drogowych, zachowania na drodze, pierwszej pomocy, przepisów drogowych czy sygnalizacji świetlnych. Test składa się z 25 pytań jednokrotnego wyboru – tylko jedna z trzech opcji jest poprawna. Trwa on 35 minut i aby zdać, nie możesz popełnić więcej niż czterech błędów. Nie musisz się jednak bać, pytania są dość proste, a przykładowe testy, znajdziesz w internecie, przygotowanie nie powinno więc być trudne. W części praktycznej wykazać będziesz się musiał na rowerze. Zostaniesz poproszony o wykonanie tzw. ósemki, jazdę slalomem między pachołkami, prosto i zatrzymanie się we wskazanym, wyznaczonym miejscu.
Poruszając się bez karty rowerowej i opiekuna grozi Ci mandat w wysokości 200 złotych, warto więc przyłożyć się do egzaminu.