You are here:  / Hobby i Rozrywka / Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci

Czy gry planszowe dla dzieci rozwijają?

Przeciętny rodzic, zwłaszcza w dobie wszechobecnej rozrywki, może wpaść w poważne zakłopotanie, gdy zastanawia się nad wyborem formy zabawy dla swoich dzieci. Kupić tradycyjne gry planszowe? A może zainwestować w gry komputerowe? Te pytania musi postawić sobie każdy, komu zależy na rozwoju swojej pociechy. I w tym kontekście warto wiedzieć, że ostatnio do łask wracają kultowe gry planszowe, będące nie tylko doskonałą zabawą, ale ponadto mające duży walor edukacyjny.

Gry planszowe dla dzieci pełnią kilka ról, z czego najważniejsze to rola kształcąca i świadomościowa. Dzięki tej pierwszej nasze dziecko wzbudzi w sobie bardziej zaawansowane procesy myślowe, zacznie się koncentrować, wyrobi w sobie spostrzegawczość i nauczy się abstrakcji. Jeśli chodzi z kolei o rolę poznawczą, w jej ramach dziecko nauczy się wyciągania wniosków z zebranych przesłanek oraz zrozumie relację pomiędzy zdobywaniem wiedzy a osiąganiem różnych wyników. Wszystko to oczywiście w atmosferze zabawy i radości.

Ponadto gry planszowe dla dzieci – w przeciwieństwie do gier komputerowych – integrują i zacieśniają więzi międzyludzkie. W końcu, aby zagrać, potrzebny jest zespół kilkuosobowy, który może składać się zarówno z rówieśników, jak i z rodziców, a który – po kilku rundach – zbliży się do siebie, nauczy się ze sobą współpracować lub – co również pożyteczne – przeżyje konflikt. Podsumowując, choć demonizowanie gier komputerowych nie ma sensu i wcale nie oddaje rzeczywistości, to i tak trzeba przyznać, że ich tradycyjne, planszowe odpowiedniki niosą ze sobą szereg ciekawych i nieosiągalnych komputerowo zalet.