You are here:  / Hobby i Rozrywka / Uczniaki

Uczniaki

Uczniaki jako słowo potoczne
Język polski od dziesiątek lat niewątpliwie ewoluuje. Do słownika języka polskiego wprowadzane są coraz to nowsze transformacje znanych już przez społeczeństwo słów. Jednym z takich słów jest słowo „uczniaki”.
Słowo to pochodzi od słowa „uczeń”, które jak wiadomo odnosi się do człowieka, który w różny sposób zdobywa naukę poprzez naukę nowych dla niego rzeczy. Jest to jednak słowo typowo potoczne i nie powinno być używane jako forma oficjalna. Wyraz ten, użyty niepoprawnie i bezmyślnie, może narazić na odebranie go jako obrazę i obelgę, ponieważ słowo „uczniaki” kojarzą się raczej większości społeczeństwa z osobami nie posiadającymi wystarczającej wiedzy, bądź osobami po prostu niedouczonymi. Często obierane jest również jako synonim niekompetencji i braku kwalifikacji.
Ważnym jest więc, aby słowo to używać z rozsądkiem i odpowiednim nastawieniem, ponieważ właściwe będzie użycie go w stosunku do ucznia uczęszczającego do szkoły podstawowej, a niewłaściwe przy rozmowie o licealiście czy studencie.