You are here:  / Hobby i Rozrywka / Wolontariat – pasja ludzi z z sercem

Wolontariat – pasja ludzi z z sercem

Wolontariat często kojarzy się z pracą wymagającą specyficznych umiejętności (opieka nad obłożnie chorymi, praca z osobami niepełnosprawnymi) a nawet w trudno dostępnych miejscach (wolontariat za granicą), co często wymaga całkowitej zmiany trybu życia, wyjazdu lub nauczenia się potrzebnych umiejętności. Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami często obawiają się, że wśród codziennych obowiązków zwyczajnie nie starczy im na to czasu. Tymczasem większość instytucji, do których można zgłosić się na wolontariat podkreśla, że jest to praca, którą może wykonywać praktycznie każdy, w każdym miejscu i w dowolnym, wyznaczonym samodzielnie wymiarze godzin.
Wolontariat, czyli dobrowolna praca na rzecz innych, może być wykonywana w każdej niemal organizacji charytatywnej, placówce wychowawczej, szpitalu, hospicjum, domu dziecka itp. Równie szeroki jest zakres obowiązków, które wolontariusz może wykonywać: poczynając od prostych prac w ogródku czy kuchni i prac biurowych, poprzez opiekę nad dziećmi czy osobami starszymi aż po udzielanie porad prawnych – w zależności od umiejętności oraz potrzeb. Wielu wolontariuszy powtarza, że najważniejsze w tej pracy to chcieć: chcieć zrobić coś dla innych, podzielić się wiedzą lub doświadczeniem lub po prostu okazać komuś trochę serca.
Wolontariat to nie tylko praca, ale też ogromne możliwości: wiele organizacji oferuje swoim wolontariuszom szkolenia, umożliwia rozwijanie własnych umiejętności i poznawanie ciekawych ludzi. Możliwe jest również otrzymanie zaświadczenia o wykonywaniu tego typu pracy, co jest coraz wyżej cenione przez wielu pracodawców.